YOGA – jak začít a proč?

posted by Zuzana Irategeka, Oct 02
share.

Jestli jste si někdy řekli, že nejste dostatečně flexibilní nebo silní, tak je tenhle článek přesně pro Vás. K józe nic z těchto věcí nepotřebujete. Když říkám, že jóga je pro všechny, tak myslím opravdu pro všechny a jediné, co potřebujete, je začít.

Já sama jsem nebyla (a stále nejsem), nijak extra silná nebo ohebná, ale za poslední rok a půl jsem se opravdu posunula a o tom to celé je. Ať už začínáte kdekoliv, tak je vždy prostor na to se zlepšit.

 

It is about the journey, not the final point.

 

Jóga ani žádný final point nemá. I když se dostanete do nějaké pozice, která se Vám dlouho nedařila, tak je vždy možnost ji posunout ještě o kus dál nebo vyzkoušet jiné její variace.

A ještě jedna důležitá věc – nikdy není pozdě na to s jógou začít.

 

Sepsala jsem několik bodů, které by Vám mohli pomoci s tím, jak začít a co je potřeba. Doufám, že Vás tím povzbudím a pomůžu. Budu moc ráda, když se o vše podělíte pod hashtagem #gtgyoga.

 

1. Podložka, pohodlné oblečení a trochu místa

 

  • Podložka – je jediná dražší věc, která je potřeba. Pokud nevíte, zda budete dělat jógu dlouhodobě nebo necvičíte tak často, tak Vám určitě stačí klidně nějaká starší, kterou vyhrabete pod postelí. Pokud ale cvičíte často a víte, že budete dlouhodobě pokračovat, tak bych do podložky určitě zainvestovala.

 

  • Oblečení – tam nic speciálního opravdu nepotřebujete. První rok jsem cvičila zásadně v kraťasech, ve kterých jsem spala a jako vršek jsem střídala své 2 jediné sportovní podprsenky. Hlavně ať je to pohodlné!

 

  • Místo. Nemám nijak extra velký pokoj a tak jsem vyměnila stůl za místo na mojí podložku. Nelituji ničeho, úkoly jdou i v posteli (i když možná o trochu hůř). Pokud máte dostatek místa na pozdravy slunci, máte dostatek místa na všechno.

 

2. Sekvencování

 

  • Začněte vždy warm-upem. Je to ten nejjednodušší způsob, jak předejít zraněním a je to něco, co platí u každého sportu. Držte se základů jako jsou pozdravy slunci, bojovníci nebo třeba půlměsíc, od nich se pak můžete posouvat dál, zkoušet nové variace a vymýšlet zajímavé přechody. Určitě zařaďte pár záklonů.
  • Na konci zpomalte. Já osobně se na konci ráda více protahuji (pigeon pose), skvělé jsou rotace/twisty (Half lord of the fishes pose), předklony v sedě (seated forward fold), pozice kdy ležíte na zádech (knees to chest, happy baby, supine twists) a nikdy nezapomínejte na pozici mrtvoly (Savasana).

3. Dech

 

  • Dýchejte zhluboka a pouze nosem. Pokud nevíte, kdy vydechnout a kdy se naopak nadechnout, tak pamatujte, že (neplatí úplně vždy) pokud se zvedáte nahoru, tak se nadechujete. S předklonem a twisty vydechujete.

 

4. Lekce

 

  • Jednou za čas je rozhodně dobrý nápad zajít na lekci do studia. Kdybyste dělali něco špatně, tak Vás lektor opraví a vy se vyhnete chybnému držení pozic a možnému zranění. Navíc, lekce s lidmi okolo mají skvělou atmosféru a energii. Je zde šance potkat skvělé nové lidi se stejnými zájmy, což je samozřejmě vždy velké plus!

 

5. Trpělivost

 

  • Buďte trpěliví! Pokud je Váš cíl udělat provaz, ale jste stále 20cm nad zemí a vaše tělo Vás dál nepustí, tak se tam nesnažte dostat. Sama jsem si takhle párkrát ublížila a doopravdy to za to nestojí.
  • Přísahám, že se ten progress projeví i když to nemusí být vidět na první pohled. Netlačte se do něčeho, co Vám není příjemné, jen pro hezké fotky na instagramu. O tom by nemělo být nic, co v životě děláme.

6. Typy jógy

 

  • Druhů jógy je opravdu hodně. Některé jsou velmi specifické jako ashtanga nebo bikram yoga a některé jsou velmi volné a každý je může pojmout úplně jinak (vinyasa yoga). Některé jsou náročnější a v některých se hýbete minimálně. Poslouchejte své tělo a přizpůsobte se tomu, na co se zrovna cítíte. Osobně miluji svižnou jógu, kdy se hodně zapotím, ale také mám období, kdy se mi nic jiného než yin jóga dělat nechce.

with love by