Nativní horoskop – živly

posted by Maya & Taly, Oct 21
share.

Když jde o astrologii, mohly bychom napsat tisíce slov a nikdy by to nestačilo. Nicméně, pokud v ní najdete zalíbení, uvidíte, jak lehce vás pohltí a informace k vám budou postupem času přicházet samy. Berte tento článek jako vstupní bránu do světa hvězd.

Živly

V astrologii rozlišujeme čtyři živly, a to sice: oheň, země, vzduch a voda. Každý z těchto živlů náleží určitému temperamentu.

Ohnivá znamení (cholerický temperament) : Beran, Lev, Střelec.

Znamení ovlivněná ohněm jsou velmi vášnivá a temperamentní. Rádi uplatňují svou autoritu a ego, jsou impulzivní. V místě, kde se projevuje živel ohně, budete pociťovat palčivou potřebu něčeho dosáhnout.

Zemská znamení (melancholický temperament): Býk, Panna, Kozoroh.

Nejjednodušší a nejpřesnější popis zemských znamení je, že — stojí nohama pevně na zemi. Pokud máte zemské znamení v nějakém domě a nebo v něm máte planetu, jste v této oblasti velice stálí. Lidé u kterých se často vyskytuje tento živel jsou trpěliví, potřebují cítit jistotu a zabezpečení. 

Vzdušná znamení (sangvinický temperament) : Blíženec, Váha, Vodnář.

Lidé se silně obsazeným vzdušným živlem jsou, stejně jako vzduch, nestálí, těžko definovatelní. Jsou neustále ve své mysli, přemýšlejí, komunikují.

Kde převahuje vzduch, tam si dejte pozor na nestabilitu. Se silně postaveným vzduchem máte ale také předpoklady pro výborné komunikační schopnosti a studium.

Vodní znamení (flegmatický temperament): Rak, Štír, Ryby.

U vodních znamení, nejvíce ze všech, převahují emoce. Jedná se o velice citlivé lidi schopné hluboké lásky i nenávisti. Mají silné ochranářské tendence, jak k sobě, tak ke svým bližním, které milují. Opět zde roste citlivost v místě, kde je vodní živel silně zastoupen.

 

Kvality

Kvality jsou dalším způsobem, jak dělíme jednotlivá znamení. Jedná se o kardinální (základní), pevná (fixní) a proměnlivá (pohyblivá).

Kardinální znamení jsou Beran, Rak, Váhy a Kozoroh. Vždy znamenají začátek ročního období a od toho se odvíjí i jejich charakteristika — kardinální znamení jsou schopna cokoliv začít, přijít s něčím novým, jedná se o vůdčí typy. Při převaze tohoto aspektu v horoskopu se však může objevovat tendence vše zlehčovat a nezacházet do podstaty věcí.

Pevná znamení jsou Býk, Lev, Štír a Vodnář. Tyto zamení se nacházejí v prostředku ročních období. Jejich hlavní charakteristikou je jejich stabilita, trpělivost a neústupnost.

Proměnlivá znamení jsou Blíženec, Panna, Střelec a Ryby. Jsou to tedy, jak už tušíte, znamení která uzavírají roční období. Nechávají se vést, můžou mít problém cokoliv dokončit.

 

Polarity

Poslední částí kvalifikačního systému jsou polarity, které představují ženský a mužský princip — jin a jang.

Pozitivní (jangová) znamení jsou ohnivá a vzdušná.

Negativní (jinová) znamení jsou zemská a vodní.

 

Pozitivní a negativní v tomto případě nelze v žádném případé brát doslova. Pozitivní znamení mají logicky více mužské energie, jsou otevření a extrovertní. Negativní znamení jsou jemnější, uzavřená do sebe — introvertní. V praxi to znamená, že například žena ve Slunečním znamení Střelce bude prokazovat spíše mužské vzorce chování a tak dále.

 

Bodový systém

Nyní byste měli chápat základní principy nativního horoskopu. Je čas vše dát dohromady. Podívejte se na svůj horoskop. Ve kterých znameních se vyskytují vaše planety, mají některá převahu? Jistě již tušíte, že pokud jste například ve Slunečním znamení Beran, s velkou převahou ostatních planet v Raku, budou u vás převládat charakteristiky Raka. Dále se můžeme ptát, který živel, kvalita a polarita převahuje?

Jednoduše si to spočítejte podle bodového systému. Ke Slunci, Luně a ascendentu (již jsme zmiňovaly jejich důležitost) náleží dva body. Ostatní planety mají bod jeden. V praxi to znamená, že když si chcete vypočítat například převahu živlů ve vašem nativním horoskopu, začnete takto:

 

Slunce ve Vodnáři: dva body pro vzduch.

Měsíc v Býku: dva body pro zemi.

Ascendent v Panně: dva body pro zemi.

Merkur v Raku: jeden bod pro vodu.

… a tak pokračujete, až k Plutu. Živel, který má nejvíce bodů převahuje a vaše charakteristika jím bude silně ovlivněná.

 

Doufáme, že pro vás nyní není váš nativní horoskop pouze změtí symbolů, kterým nerozumíte a že je vám vše o něco jasnější. Jak pořád říkáme — astrologie je velice obsáhlá a její podrobné studium vám může zabrat několik let. Učit se jí ale můžeme i celý život. V dalších článcích půjdeme podrobněji do hloubky všech aspektů i znamení, o kterých máme připravené jednotlivé články.

Je potřeba se neustále učit a vnímat všechny souvislosti. Vězte, že všechno souvisí se vším.

with love by