Jsem žena. A co je tvoje superschopnost?

posted by Zuzka S., Oct 05
share.

Každá z nás ten příběh slyšela. Princezna touží po princi, který ji zachrání z vysoké věže, kde ji uvěznila její macecha, zlá královna. Princ přijde, macechu pohltí zlé síly, princezna je radostí bez sebe, princ si ji vezme a odveze do svého zámku. Bla bla bla.

Ne všechny princezny ale touží po princích, a ne všechny princezny potřebují zachránit. Ony samy jsou totiž hrdinky svých životních příběhů.

Tento námět vzaly do svých rukou Francesa Cavallo a Elene Favilli, autorky knihy, kterou bych vám ráda představila – “Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky“. V knize je sto příběhů o výjimečných ženách, které se nebály a dokázaly, že čekání na prince, není v životě jejich prioritou.

 

Ačkoliv se jedná o dětskou knihu, překvapí vás, jak lehce si dokáže získat dospělé srdce.

Sto inspirativních žen, o jejichž osudech jste možná slyšely. Sto žen a některá z nich vám možná visí doma na plakátu, nosíte její obličej na tričku anebo od ní máte pár inspirativních vět v diáři.

Jednu z nich jsem vybrala a chtěla bych vám její osud přiblížit. Možná vás to překvapí, ale nebude to Frida Kahlo, Audrey Hepburn, Coco Chanel ani Marylin Monroe, přestože jejich osudy jsou výjimečné a jejich tváře notoricky známé.

 

Mojí hrdinkou je

Malála Júsufzaj.

Úžasná dívka, která spatřila světlo světa v roce 1997 v Pákistánu.

Malála bojuje za právo žen a dívek na vzdělání. Její příběh začal v době, kdy v Pákistánu začal růst vliv Talibánu (radikálního náboženského hnutí), které začalo omezovat přístup k médiím, hudbě, a právě již zmíněnému vzdělávání žen a dívek.

V roce 2012 veřejně mluvila o tom, že ženy a dívky by měly mít právo na vzdělání. V té době byl v oblasti, kde žila Talibán aktivní a při její cestě ze školy ji v autobuse střelil do hlavy maskovaný muž. Malála ale jako zázrakem přežila a co víc, vyrostla z ní aktivistka bojující za vzdělání, která se v roce 2014 stala nejmladší držitelkou Nobelovy ceny.

 

Cílem mého článku není, abyste si teď podepřeli rukou bradu a řekli si: “Skvělý, tak někdo je nejmladším držitelem Nobelovy ceny a někdo stále ještě neví, kam jít na vysokou.” 

Naopak, mým cílem a i cílem knihy Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky, je vás inspirovat.

Byly doby, kdy jsem si i já říkala: “Všichni kolem mě vědí, co chtějí. Všichni mají cíl, za kterým si dokáží jít. Jsem obklopená výjimečnými lidmi, zatímco já… Ani nevím, co chci v životě dělat, jakým směrem se ubírat. Když se pustím do toho či onoho, budu v tom dost dobrá? Zvládnu to?”

Uvědomte si prosím, že za svoje hrdinství či schopnosti nemusíte vždy dostat Nobelovu cenu, nejdůležitější je, abyste znali svou vlastní cenu a svých schopností dokázali využít.

 Co tím chci říct – každý z nás máme unikátní schopnost, kterou je potřeba najít a rozvinout. Někomu na to stačí měsíce, jinému to zabere pár let. Někdo je rád lídrem, někdo naopak týmovým hráčem, bez kterého by ale lídr nemohl uspět.

Osobně jsem typ člověka, který má tendence se podceňovat. Mám pocit, že to, co vytvářím není “až tak extra” nebo “kdyby někdo chtěl, dokáže to taky”. STOP. Tady se zastavíme. Zavřete oči, nadechněte se a vydechněte. Teď je otevřete a zamyslete se. Co vás baví a naplňuje? Co vám dělá radost? Chcete někomu pomáhat? Máte kolem sebe lidi, kteří jsou na stejné vlně? Skvělé. Pokud nemáte, najděte je. V době sociálních sítí to opravdu není problém.

 

Lidem občas nedochází, že obklopit se schopnými a nadšenými lidmi, je výhra pro všechny.

Až budete mít kolem sebe lidi, které baví totéž, uvidíte, že opravdu jste něco extra a to, co dokážete je skutečně výjimečné. Potkat se totiž s takovými lidmi vás obohatí a cílem není je všechny předčít, ale naučit se spolupráci, načerpat zkušenosti, posunout se dál a podpořit ostatní.

 

For girls, by girls.

 

Malála v současné době podporuje dívky jako je ona sama a skrze její fond (Malala’s fund) jim dává prostor ke sdílení projektů a nápadů. Buďte jako Málala – dělejte to, co vás naplňuje, dejte prostor ostatním, aby mohli vyniknout a buďte hrdinkami svých životních příběhů.

 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

O Malále najdete kapitolu v knize Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky (Good Night Stories for Rebel Girls), ale o její životní cestě se nejvíce dozvíte z knihy Já jsem Malála (I am Malala).

with love by