Základy astrologie ~ Beran

posted by Maya & Taly, Sep 15
share.

Mája s Natálií uvádí svou astrologickou sérii prvním článkem, kde vám povypráví o opravdovém významu hvězd.

 

BERAN

by Klára Tesařová

T

Beran je vlastně takový dítě toho cyklu, plný síly a života. Je to znamení první, proto pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že mají i takovou povahu — chtějí být první úplně všude a hnací silou je jejich ego. Neřekla bych ale úplně, že jsou sobečtí, souhlasíš? Jejich povaha mi spíše připomíná onu zmíněnou dětskost. Není to tak, že by mysleli jenom na sebe, ale když něco chtějí, tak to musí mít. Stačí si představit dítě školkového věku, kterému zatrhnete zmrzlinu. To je pro mě toužící Beran.

M

Přesně tak, Berani vyloženě překypují energií. Nejvíc na nich obdivuju tu jejich odhodlanost dosáhnout svého cíle i přes všechny překážky. Pořád se před nimi otevírají nové možnosti a cesty a oni je všechny umí využít — právě kvůli své energii, která jakoby byla nevyčerpatelná. To je samozřejmě iluze, musejí si dát pozor na vyhoření. Mnohdy nedokončí co začnou, ale nikdy nestojí na jednom místě, ten pomyslný cíl mají stále před sebou. Jejich odvaha a spontánnost je něco, z čeho bychom si měli podle mě vzít příklad.

T

Jo přesně, i z té cílevědomosti.

M

Taky by chtěli všechno hned a za každou cenu. Dá se to dobře potvrdit jejich protikladným znamením, což jsou Váhy. Ty jsou oproti Beranům hodně nerozhodný, jemný a plný kompromisů.

T

Je dobře, že to zmiňuješ. Je důležitý aby se u každýho slunečního znamení člověk podíval na protilehlou stranu zvířetníku, kde leží protikladné znamení. To nám pomůže lépe pochopit konkrétní povahu, protože vidíme přesný opak.

Váhy jsou pro mě znamení, které je lehce ovlivnitelný a nerozhodný, jak říkáš. Kdežto Beran názor změní málokdy, ví co chce a tak podobně. Je to přesně naopak.

Nativní horoskop?

T

Taky je důležitý říct, že by se každý, koho zajímá astrologie, měl nejdřív zaměřit na své přesné postavení planet a jednotlivé aspekty, než začne řešit konkrétní charakteristiky.

M

Ano, bez výpočtu svého nativního horoskopu se nikdy nemůžeš dostat do přesné podstaty astrologie a ani sebe samotné (povíme si v příštím článku). Je jasný, že na někoho, kdo má ve svém horoskopu dominantní například Rybu, nebude sedět přesná charakteristika Berana. 

T

Prostě a jednoduše — sluneční znamení je jenom část vaší osobnosti.

M

Slunce představuje naše ego. Je to všechno, k čemu směřujeme a čeho chceme dostáhnout. Berani v sobě cítí sílu probouzejícího se života, chtějí něco začít, někam neustále vkládat energii. Tu sílu si Berani berou ze svého živlu, ohně.

Vztahy

T

Napadá mě teď jedna věc z vlastní zkušenosti, která mi přijde zajímavá. Když se Beran s někým přátelí, tak toho člověka vždycky jak kdyby adoptuje.

M

Úplně vím, co myslíš!

T

Beran je většinou ten dominantní nebo se o to alespoň vytrvale snaží. Jeho nejlepší kamarád je ideálně takový člověk, který ho poslouchá, nechá ho dělat většinu rozhodnutí, obdivuje ho, skládá mu komplimenty… Na druhou stranu se ale Beran nesmí nikdy nudit, všechny vztahy pro něj musí být zábava. Proto by jeho blízcí měli mít i vlastní názor a občas s Beranem nesouhlasit.

Chce především uznání a dobrodružství. Ale svoje přátele si skutečně chrání.

M

Když už jsme u těch vztahů, Berani potřebují cítit, že někoho dobývaj. Dokud mají o koho bojovat, tak jsou vytrvalí. Jakmile se jim ale podaří svůj předmět zájmu získat, může se lehce stát, že se začnou nudit.  Jsou velmi impulzivní. Jejich život je opředený neustálými pády a vzestupy. Pro ně je nejdůležitější pořád směrovat vpřed. Nejhorší pro ně je, když začínají cítit, že přicházejí o svobodu – to většinou utíkají pryč. Opět se ale bavíme pouze o ryzím příkladu Berana.

T

Jo, to je typický…

M

Přesně tímhle je charakteristická Venuše v Beranu. Tihle jedinci pro někoho rychle vzplanou, stejně tak ale ochladnou a to se točí dokola. Je těžký lidi s tímhle postavením Venuše udržet a zabavit. Vyžívaj se v ohnivosti a pomíjivosti.

T

Milují to vzplanutí, zamilování se, vášeň. Například s věrností potom je to už trochu těžší…

M

To opět záleží na dominantním znamení. Například o Blížencích se říká, že jsou nevěrní a já přitom znám Blížence, kterýmu se nevěra bytostně příčí a není v jeho povaze se jí dopustit.

T

Jo, to určitě. Nepřijde ti ale, že milují všechno, co je na tý vztahový rovině „zakázaný“? Čím je ten člověk nedostupnější, tím víc to Berany baví. Dobrý příklad pro jejich cíl jsou například zadaný lidi. Chtějí akci, vzrušení.

M

Ano, milujou dobývání, to je umí udržet u jedný osoby dlouho. 

T

To je pravda. Hlavně se nenudit…

Vlastnosti

T

Mají ale i spoustu krásných vlastností. Všimla jsi si někdy, že málokdy lžou? Oni to mají nastavené často tak, že prostě neví, proč by neměli říkat pravdu. Jsou upřímní s takovou lehkostí. I když to někdy bolí, ale alespoň vždycky víte, na čem jste.

M

Přesně, to je ta jejich dětská nevinnost a přímost.

T

Jsou si dobře vědomi toho co chtěj a neví, proč by se měli za něco skrývat. Jsou v tom docela nevinně svý, takový čistý.

M

Ta jejich čistota se zobrazuje i v tarotu. Zde je počáteční (opět otevíráme nějaký cyklus) karta Blázen, která je se znamením Berana spojovaná. Blázen vždy přichází s něčím novým, je nezávislý, odvážný. Vizuálně je běžně zobrazovaný jako člověk bezstarostně kráčící nad propastí. Ještě jeden krok a spadne. Stejně jako Beran.

T

To kráčení mi něco připomnělo! Berani se málokdy hrbí, to je jeden ze zajímavých rysů, kterých si člověk všimne, když se na ně zaměří. Při setkání s nimi mám často takový přirozený nutkání se v jejich přítomnosti taky narovnat. Znám ale i ty „ovčí“, melancholičtější tipy Beranů, co se spíše stydí. Každý ale ví, kde je jejich místo. To z nich vycítíš. Jako kdyby kolem nich poletovaly malinké jiskřičky energie, všichni mají pevný pohled a stisk. Velmi často mají i ostré rysy v obličeji.

M

Myslím si, že ten jejich vzpřímený postoj je daný tím, že v sobě cítí válečníka. Opět tu vidím asociaci, teď s jejich vládnoucí planetou Mars (v mytologii byl Mars bohem války). Protivníka nejlépe zastrašíš svým sebejistým postojem, proto se nehrbí. I ty ostré rysy v obličeji naznačují silnou povahu.

Uvnitř

T

Často jsou ale uvnitř slabší, než jak se prezentují. Dokonce to někdy nepřiznají ani sobě. Vždy chtějí působit uvolněně a zajímavě pro ostatní a zásadně před nikým nepláčou.

To je ta nekonečná bojovnost. I když si svou přímostí mnohdy koledují o odmítnutí, většinou hledají právě pochopení. Bohužel tu citlivost často vyloženě potlačí, především v lásce, kde jim ty projevy trochu trvají.

M

Já mám ráda tu jejich nezávislost. Vše zvládnou sami a nikomu se nechtějí podřizovat. To by bylo proti všem jejich zásadám.

T

A nebo to jak jsou činorodí! Měla jsem blízkou kamarádku ve znamení Berana a ta se ani na chvíli nezastavila, byla plná nevyčerpatelné energie. Oni snad ani neumí odpočívat, zastavit se a nadechnout se. Také z toho mají často migrény a bolesti hlavy, nejvíce ze všech znamení.

Souvislosti

M

Je hrozně důležitý si umět všechny tyhle souvislosti uvědomit. Beran je hlava, narození, kdežto například Ryba je spojovaná s chodidly a smrtí. U Beranů je tvrzení, že jsou tvrdohlaví, nezpochybnitelné. Vždyť se na to dá podívat i z té živočišné stránky. Berana nezabiješ ránou do hlavy, berou to jako výzvu k boji.

Jak vnímáš jejich postoj k pěnězům? Myslím si, že pro ně peníze neznamenají tolik, co pro ostatní znamení.

T

To je pravda. Kdyby si měl beran vybrat peníze nebo slávu, vybere si slávu. Pro ně je ten obdiv, komplimenty a uznání víc než majetek. Býčí nekonečné shromažďování je k tomu skvělým protikladem.

M

Oni mají pocit, že se všechno točí kolem nich. Vše si berou osobně, i věci, které se jich vůbec netýkají. Berani milují, když někdo hladí jejich ego, ale trochu jinak než Lvi. Oba dva jsou vůdčí typy, ale Berani jsou spíše agresivní vůdci, kdežto Lvi jsou vznešení králové.

T

Jedno mají ale společné jsou skoro vždycky všude velmi oblíbení! Obě tyto znamení totiž nevědomky dodávají ostatním velkou sebedůvěru a energii, právě proto, že tím překypují.

Myslím, že jsme tu obecnou charakteristiku popsaly dobře. Jen bych ještě zmínila, že žijí stoprocentně v přítomnosti, což se mně osobně jako vlastnost moc líbí.

M

V tom si myslím, že tkví jejich úspěšnost. Aby jsi něco dokázala, tak se nesmíš příliš rozptylovat minulostí a bát se budoucnosti. Být přítomná v okamžiku je dle mého klíč ke štěstí.

Berani si ale musí dát pozor na to, že je potřeba se občas zastavit a nabrat nový dech. Zrekapitulovat situaci. Tohle v povaze tolik nemají, proto se stává, že narazí hlavou tvrdě do zdi. V tomhle jim může pomoci například ohnivý karneol. Jedná se o kámen který dodává sílu a vitalitu. Zároveň tiší vztek a zášť, což může být pro Berany přínosné.

Na závěr bychom chtěly dodat, že v určitém bodě v životě všichni postupně začneme přecházet do znamení které následuje — v tomhle případě je to Býk. Z novorozence (Beran) se stane dítě (Býk), které se raduje z pozemskosti života. Usadí se a začně obdivovat jemnější aspekty, jako je příroda, dobré jídlo a pití. K němu se dostaneme v příštím článku, kde ho budeme opět rozebírat pomocí diskuze.

with love by